Ke každé zahradě patří stabilní a líbivý přístřešek. Takový zahradní altán můžete klidně využívat celoročně. Díky zastřešení si v něm grilovačku uspořádáte třeba i na Silvestra. Kromě toho ale může být také vaším privátním wellness centrem, letní kuchyní nebo kutilským koutkem. Zjistěte, jak všestranně tento zahradní přístřešek využít.
Altán nebo pergola: Jaký je v nich rozdíl?
Oba dva zastřešené prvky vám umožní si pobyt venku užívat od brzkého jara až do pozdního podzimu. V případě, že mají i stěny, využijete je celoročně. Obě dvě stavby však mají určité vlastnosti, které je od sebe odlišují.
Altán od pergoly poznáte na první pohled. Jak? Stojí na pozemku zahrady samostatně. Tím máme na mysli, že není součástí jiného stavení. Altány většinou nemají krycí stěny a nemusí mít ani pevnou podlahu. Ovšem najdou se i výjimky, které disponují stěnami, okenicemi a dveřmi.
Z hlediska půdorysu mohou být altány kulaté, hranaté, čtyřboké, pětiboké, sedmiboké a podobně. Pokud nemají stěny, mohou mít mřížované nebo plné zábradlí. Altánky mohou mít střechu zakončenou věžičkou nebo být zdobeny nejrůznějšími vyřezávanými prvky, které mu dodávají romantický nádech. Existují však i střídmější varianty, které disponují jen sloupy a zábradlím.
Nejoblíbenějším materiálem pro stavbu zahradního altánu je dřevo. Dřevěné altány jednoduše splynou s přírodním charakterem zahrady. Jsou však náročnější na údržbu, kterou musíte provádět pravidelně v intervalu několika let.
Obrázek: Zahradní altán stojí na pozemku samostatně.
Oblíbený je i montovaný zahradní altán kovový, jehož předností je mobilita. Kovový altán snadno demontujete a přemístíte tam, kde jej zrovna chcete mít. Počítejte však s tím, že jeho konstrukce není tak stabilní jako u jeho dřevěného bratra. Střecha i stěny jsou nejčastěji látkové. Altán s kovovou konstrukcí musí stát na dokonale rovném podkladu, protože se k jeho stavbě nebudují žádné základové patky.
Na rozdíl od altánu, který tvoří samostatně stojící dominantu zahrady, je pergola těsně spjata s rodinným domem. Pergolu, která je umístěna podél stěny domu, můžete využít při stolování venku nebo při oblíbeném letním grilování. Pro potřebné věci z kuchyně nemusíte běhat přes celou zahradu.
Vzhledem k tomu, že je napojena na dům, nebývá zde problém s dostupností elektřiny, takže pod pergolou můžete díky osvětlení nebo vyhřívání sedět až dlouho do noci. Pergola má nejčastěji tvar obdélníku či čtverce. Konstrukce se nejčastěji vyrábí ze dřeva. Hitem posledních let je však hliník, který je prakticky bezúdržbový a jeho barvu je možné si vybrat podle vzorníku RAL.
Pro zastřešení se používá nejčastěji polykarbonát nebo sklolaminát. Moderní pergoly disponují naklápěcími lamelami, díky kterým může být střecha zcela otevřená, polootevřená nebo zcela zavřená. Střešní krytinu altánu naproti tomu tvoří většinou šindele, které nepropouští světlo.
Obrázek: Pergola zvětšuje obytný prostor.
Stěny pergoly mohou být posuvné a ze skla nebo doplněny roletami, které vás ochrání před sluncem, větrem i zvědavými pohledy kolemjdoucích.
Teď když víte, jaký je rozdíl mezi pergolou a altánem, vás seznámíme s nejoblíbenějšími kratochvílemi, pro které se altán využívá.
Jedním z nejčastějších důvodů, proč si altán pořídíte, je to, že plní funkci místa, ve kterém si báječně odpočinete. Volný čas si vychutnáte na čerstvém vzduchu a obklopeni přírodou přímo u vás doma. Můžete se kochat zahrádkou, jezírkem, přečíst si zde knihu nebo si jen utřídit myšlenky. Pro tyto účely se altán hodí vybavit například houpací sítí nebo pohodlnou sedačkou a křesly s měkoučkými polstry.
Altán efektivně využijete i v případě, že milujete zahradničení. Stane se místem, kde můžete například přes zimu skladovat zahradní nářadí, takže všechny věci budou pěkně uloženy na jednom místě a chráněny od nepřízně počasí. Kromě toho můžete altán využít i jako pracovní prostředí. Pohodlně v něm připravíte sazeničky nebo zpracujete sklizené plody. Pokud je dostatečně prostorný a je do něj přivedena elektřina, můžete v něm i kutit.
Když párty, tak jedině pod altánem. A vůbec nezáleží na tom, zda je léto nebo zima. V létě vás před slunečními paprsky a deštěm ochrání střecha a v zimě před mrazivými teplotami oheň z krbu nebo teplo z přímotopů, pokud máte přístup k elektřině. Altán můžete snadno vyzdobit papírovými girlandami nebo oblíbenými LED řetězy, které vyniknou zejména v noci a celé oslavě dodají nezapomenutelnou atmosféru. Kromě zahradních párty jsou ideální volbou také pro svatební obřady.
Obrázek: Altán je ideálním místem pro pořádání oslav.
Altán je ideálním místem pro přípravu pokrmů. Jídlo můžete připravovat z čerstvých surovin, které vám rostou přímo na zahrádce (ovoce, zelenina, bylinky). Nejoblíbenějším způsobem vaření je v tomto ohledu grilování. Pokud však máte do přístřešku přivedenou elektřinu, můžete se pustit i do přípravy jídla třeba na elektrickém vařiči. Speciality šéfkuchaře si spokojeně vychutnáte na čerstvém vzduchu.
Netradičním využitím altánu může být jeho přeměna na wellness centrum. Díky mobilním vířivkám si můžete relax dopřát na čerstvém vzduchu přímo u vás na zahradě. Kromě bublinkové lázně můžete mít v blízkosti altánu také saunu. Pokud se rozhodnete přístřešek využívat tímto způsobem, je důležité, aby altán stál na betonovém základě.