Milujete relaxaci v blízkosti přírody a nechcete se jí vzdát ani v zimě? Díky možnosti nechat si svoji pergolu dodatečně zasklít si budete moci přírodu užívat i v zimě. Zasklená pergola je v podstatě zimní zahradou, která rozšíří obytný prostor vašeho domu.
Díky zasklení vás ani zima neodradí od posezení pod pergolou.
V poslední době je trendem venkovní terasy využívat celoročně. Abyste si mohli užívat tepelného komfortu i v zimních měsících, neobejdete se bez bočního zasklení. Hliníkové pergoly jsou většinou navrženy tak, aby k nim bylo možné v budoucnu toto zasklení bez problémů nainstalovat. Z otevřené pergoly se jednoduše stane zimní zahrada. Jaké výhody s sebou nese?
Rozšíří obytný prostor a umožní vám posezení v blízkosti přírody i během chladných dnů.
V pasivních domech dokáže fungovat jako tepelný kolektor.
Odpočinek pod terasou nebude limitovaný rozmary počasí (vítr, déšť, sníh…).
Díky možnosti zavření stěn si prodloužíte léto.
Dosáhnete snížení tepelných ztrát.
Pod pergolou vás nebude obtěžovat prach ani hluk.
Získáte místo pro zazimování rostlin či pěstování choulostivějších květin.
Jestliže se rozhodnete pro dodatečné zasklení pergoly, není potřeba řešit povolení na stavebním úřadě. O povolení se žádá v případě přístavby, jestliže je zastřešená terasa propojena s domem a půdorysně jej rozšiřuje. Nejjednodušším řešením je pergolu zahrnout do stavebních plánů ještě před zahájením stavby domu. V případě zasklení terasy v bytovém domě je potřeba souhlas sousedů nebo SVJ.
Svoji pergolu můžete zasklít dvěma způsoby:
posuvně,
napevno.
Zasklená zahrada umožňuje regulaci vzduchu pomocí posuvných panelů či dveří.
Zimní zahrady s posuvným zasklením představují jednoduchý způsob, jak měnit uzavřený prostor na otevřený. Posuvné zasklení může být rámové a bezrámové, přičemž bezrámové zasklení nabízí ničím nerušený výhled. Skleněné panely jsou ukotveny ve vodicích lištách, takže je jejich odsunutí snadné.
Díky jednoduché manipulaci můžete otevřenou pergolu jednoduše přeměnit na uzavřenou zimní zahradu a naopak. Otevření pergoly můžete přizpůsobit počasí. V parných dnech ji můžete otevřít víceméně zcela. Během babího léta oceníte možnost pouze částečného otevření.
Při zasklení napevno je nutné počítat s tím, že s některými stěnami nepůjde manipulovat. Průchod vzduchu je možné regulovat pomocí otevíravých nebo posuvných dveří.
Obecně se doporučuje, aby se 25–30 % plochy zasklení dalo otevřít a bylo větratelné pomocí otvíravých, výklopných nebo posuvných dveří či skleněných panelů. Své využití zde najdou i mikroventilační klapky. V dnešní době je již zcela běžné napojení pergoly na větrný či dešťový senzor, který automaticky ovládá například stínění či naklápěcí lamely.
Větrné a dešťové senzory reagují na změny počasí.
Vytápění zimní zahrady je nejlepší přizpůsobit solárním ziskům a vytápěcímu systému v domě. U zasklení s vyšší tepelnou propustností získáte během zimních slunečných dnů více tepla. Při nepříznivém počasí je však nutné v zimní zahradě více topit.
Do zasklených pergol se ideálně hodí infratopení. Jeho předností je způsob rozvádění tepla. Nejprve se totiž ohřívají předměty a až od nich vzduch. Proto se v prostorách vytápěných infrapanely budete cítit příjemně. Infratopení je přitom možné instalovat na stěnu i na strop.
Při výběru podlahy do zimní zahrady pamatujte na to, že díky možnosti otevření stěn bude muset odolávat i nepříznivým povětrnostním podmínkám. Proto se sem hodí odolný materiál. Jaké materiály máte na výběr?
Dřevo – dřevěnou podlahu mohou tvořit klasická podlahová prkna, ale také špalíková dlažba nebo dřevěné rošty. Pro výrobu se používají buď tuzemské dřeviny ošetřené tlakovou impregnací, nebo dřeviny exotické (teak, bangkirai, tatajuba atd.). Životnost dřevěné podlahy ovlivňuje vlhkost a teplota.
Keramické dlaždice – jsou odolné proti opotřebení a snadno se čistí. V zimě však mohou být chladné. Kvalita glazury se liší podle stupně otěru, který se značí římskými číslicemi I–V. Čtyřka a pětka jsou ideálními hodnotami pro podlahu, kterou budete intenzivně využívat.
Dlažba z přírodního kamene – nejčastěji se vyrábí ze žuly, břidlice, křemence či mramoru. Je však možné použít i konglomerát, který tvoří směs drceného přírodního materiálu a pojidel. Ideální je sáhnout po kamenu, který se vyskytuje v dané lokalitě. Počítejte však s tím, že i kamenná podlaha je chladná.
Terakotová podlaha – je velmi pevná, mrazuvzdorná a dobře vypadá. Díky své odolnosti se hodí i do zimních zahrad.
Tavený čedič – má vysokou odolnost a otěruvzdornost. Je odolný proti kyselinám a louhům, pyšní se dobrou tepelnou vodivostí a akumulací tepla.
Dlažba ze slinutého materiálu – je odolná proti otěru a mrazům a stálá vůči chemikáliím. Je dostupná v celé paletě barevného provedení s různou povrchovou úpravou.
Laminát – je odolný a může mít celou řadu designových provedení, která dokážou věrně napodobit například dřevo či kámen. Kvalitní laminát je drahý, ale odolný vůči UV záření a mechanickému namáhání.
PVC – PVC v metráži či dílcích je pevný a pružný, barevně stálý a teplý na dotek. Je ideální do nejvíce zatěžovaných prostor. Má zvýšenou protiskluzovost i za vlhka, je odolný proti poškrábání, působení chemikálií či proti otěru.
Zhodnoťte peníze investované do vaší pergoly tak, že ji budete moci naplno využívat celoročně. Možnost být přírodě blíže za to rozhodně stojí.