Co všechno byste měli vědět o tom, jak probíhá instalace bioklimatické pergoly?

Chcete si pořídit bioklimatickou pergolu a rádi byste věděli, jak probíhá instalace, případně zda je nutné povolení ke stavbě? Stručně vám shrneme, co všechno se s realizací hliníkové pergoly pojí. 

Pergolu si můžete nechat postavit dodatečně

Montáž lamelové pergoly je možné provést nejen zároveň při stavbě domu, ale také kdykoliv jindy. Většinou se pro pergolu zájemci rozhodnou poté, kdy mají hotový dům a přemýšlí, jak si vylepšit a zpříjemnit posezení na terase. Ke stavbě pergoly si můžete přizvat odborníka nebo se do realizace pustit sami. Pro jaký způsob se rozhodnout? Dozvíte se v tomto článku.

Při objednávce pergol od Alaris si náš technik přijede prostor zaměřit a probere s vámi možnosti realizace. Dokáže nabídnout optimální řešení podle orientace světových stran či podle klimatických podmínek na pozemku.

S nosnou konstrukcí nebo bez ní?

Pergoly se dělí na ty s nosnou konstrukcí a bez nosné konstrukce. Pergoly s nosnou konstrukcí jsou ideální na terasy, atria, verandy nebo pro postavení volně do prostoru. Pergoly bez nosné konstrukce jsou vhodné například jako stínění zimních zahrad.

Možnosti instalace lamelové pergoly

Podle směřování lamel se můžete rozhodnout pro instalaci:

  • kolmo k objektu,
  • paralelně s objektem.

V případě zastřešení terasy větší než 7 m využijete dvoumodulové provedení, které se skládá ze sestavy dvou pergol. Ty je možné k objektu instalovat kolmo nebo paralelně. Výjimkou nejsou ani atypická řešení v případě domu do L.

Přednosti bioklimatických pergol

Bioklimatické pergoly v současnosti patří mezi nejoblíbenější typ zastřešení terasy. Jejich velkou předností je výrobní materiál, kterým je hliník. Jedná se o lehký, ale přitom odolný materiál, jenž nevyžaduje žádnou péči a údržbu.

Největší přidanou hodnotou je ovšem zastřešení, které tvoří naklápěcí lamely. Díky elektromotoru můžete jejich sklon přizpůsobit aktuální sluneční či dešťové situaci. Lamely je možné naklopit, a regulovat tak prostupnost slunečního záření. V případě potřeby je možné střechu zcela uzavřít, takže můžete pod pergolou sedět i za deště.

Hliníkovou konstrukci je možné opatřit jakoukoliv barvou ze vzorníku RAL, takže ji dokonale sladíte s barvou fasády, venkovním stíněním či barvou oken. Dostupný je i design dřevodekoru, což znamená, že pergola vypadá jako ze dřeva, ale přitom se jedná stále o hliníkovou konstrukci, která nevyžaduje údržbu.


Obrázek: Sklon lamel snadno upravíte.

Kotvení pergoly na dům

Nejstabilnější pergoly jsou ty, které jsou samonosné, což znamená, že mají čtyři sloupy. Pokud však preferujete vzdušnější provedení, budete při instalaci část lamelové pergoly kotvit ke stěně. V tomto případě bude mít pergola jen dva nebo tři sloupy.

Kotvení pergoly na dům (tedy do fasády) vyžaduje určitou zručnost. Jen tak vám bude pergola správně sloužit. Nekvalitní provedení může pergolu i fasádu zbytečně poškodit.

  1. Kotvení do nezateplené fasády – pro tento úkon se nejčastěji používá chemická kotva. Montáž bioklimatické pergoly tímto způsobem je poměrně jednoduchá. Do fasády se vyvrtá díra, která se vyplní chemickou maltou. Následně se sem vloží nerezová kulatina se závitem. Toto ukotvení slibuje vyšší pevnost a delší životnost.
  2. Kotvení do zateplené fasády – vyžaduje dobré zkušenosti montážníka. Kvůli narušení zateplení hrozí při neodborné instalaci vznik tepelných mostů. Ty vedou nejen k tepelným ztrátám, ale i ke vzniku plísní a vlhkostních map. Oprava pak bývá finančně náročná a výsledek neuspokojivý. Při kotvení do zateplené fasády se vždy obraťte na odborníka.

Montáž lamelové pergoly z hlediska stavebního zákona

Pergola stejně jako altán nebo terasa patří mezi drobné stavby. Vzhledem k lehké konstrukci a skutečnosti, že nemá celistvou vrchní část, není podle stavebního zákona považovaná za stavbu. Pokud splníte určité podmínky, nebudete pro její stavbu potřebovat stavební povolení.

Jaké podmínky musíte splnit, abyste stavební povolení nepotřebovali?

  • Pergola musí stát alespoň 2 m od sousedních pozemků,
  • zastavěná plocha stavby, která bude pod střechou, nesmí být větší než 25 m²,
  • výška stavby nesmí přesáhnout 5 m,
  • její součástí nebude hygienické zařízení ani obytná místnost,
  • nebude sloužit k podnikání,
  • podsklepení je možné jen do 3 m.

V případě, že byste některou z podmínek nesplnili, musíte vypracovat jednoduchý projekt a požádat o povolení stavby na stavebním úřadě. Správní poplatek bude v tomto případě činit zhruba 5 000 Kč.

Jestliže zastavěná plocha nepřesahuje 16 m² a výšku 4,5 m, není nutné stavbu zapisovat do katastru nemovitostí. V případě, že se chystáte pergolu kotvit k domu, jedná se o přístavbu, která rozšiřuje půdorys domu. O tom, zda na takovou stavbu budete potřebovat povolení, se informujte na příslušném stavebním úřadě.


Obrázek: Abyste nemuseli řešit stavební povolení, nesmí výška pergoly přesáhnout 5 m.

Bioklimatická pergola dokáže zvýšit hodnotu nemovitosti

Věděli jste, že na hodnotě nemovitosti se odráží nejen lokalita, ale i vzhled, stav domu a doplňky? Lokalita je samozřejmě klíčová. Vyšší hodnotu bude mít dům, který stojí v blízkosti většího města nebo v obci s plnou občanskou vybaveností a dobrou dopravní dostupností.

Dalším faktorem, který se odrazí na ceně, je zateplení a další úsporná řešení. Zateplením fasády a střechy, ale také výměnou oken a dveří se snižuje energetická náročnost na provoz domu, za což si zájemce rád připlatí. Výhodu přinesou i solární panely nebo nádrž na dešťovou vodu.

Atraktivní a přitažlivou záležitostí bude i přítomnost venkovního stínění a bioklimatické pergoly. Díky možnosti regulace střešních lamel a doplňkové instalace nejrůznějších senzorů patří bioklimatická pergola k třešničkám venkovního vybavení. Navíc je možné ji napojit na systém chytré domácnosti, která v současné době získává na popularitě.

Instalace bioklimatické pergoly s sebou nese celou řadu výhod. Nejenže dobře vypadá, ale také významně zpříjemní váš venkovní odpočinek.

 

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.