Hliníkové slunolamy dokážou zabránit přehřívání interiéru, ale zároveň propouští tolik světla, kolik je potřeba. Mají nejen praktickou, ale také designovou funkci. Fasádě totiž propůjčí neobyčejný vzhled. Hledáte elegantní řešení, jak zabránit přehřívání vašeho domova? Zkuste to se slunolamem.
Obrázek: Slunolamy pro veřejné budovy i rodinné domy.
Slunolamy patří mezi stínicí techniku, která je známá již roky. Až v poslední době se jí však dostává větší popularity. Zatímco dříve jste slunolamy mohli vidět především na fasádách veřejných budov, dnes se s nimi setkáte i na rodinných domech. Jsou praktickým, ale zároveň estetickým doplňkem, který dodává stavbě na architektonickém výrazu.
Slunolamy jsou fasádní stínicí konstrukcí, která zabraňuje průniku slunečního záření do prosklených ploch v závislosti na poloze slunce. V případě horizontálních slunolamů se jejich funkce odvíjí od postavení slunce na horizontu. V letních obdobích, kdy je slunce na horizontu na nejvyšším bodě, dokážou slunolamy zachytit jeho záření a do okna pustit pouze světlo bez tepelné složky. Interiér se tedy nepřehřívá. V zimním období, kdy je slunce na horizontu nízko, se světlo i teplo do interiéru dostane, což přispívá k tepelným ziskům. Díky slunolamům v létě neutrácíte za provoz klimatizace a v zimě se zase vyhnete zbytečnému vytápění.
Hlavním posláním slunolamů je regulace přísunu přímého slunečního světla do místnosti a zabránění jejího nadměrného přehřívání. Tmy se však obávat nemusíte. Do místnosti totiž světlo proniká v dostatečné míře. Díky tomuto typu venkovního stínění dochází ke zlepšení světelného komfortu uvnitř místnosti. Nedochází k oslnění, ale zároveň není eliminován výhled do exteriéru, jako je tomu třeba u venkovních žaluzií.
Obrázek: Se slunolamy ušetříte za vytápění i klimatizaci.
Pro výrobu se nejčastěji používá hliník v eloxovaném provedení. Díky eloxaci se zvyšuje otěruvzdornost i ohnivzdornost materiálu. Eloxované díly jsou odolnější také proti korozi a pyšní se vyšší tvrdostí. Z hlediska barevného provedení je možné si vybrat z celé RAL škály. Snadno tak sladíte barevnost slunolamů třeba s barvou fasády.
Z hlediska provedení se můžete setkat se 3 typy slunolamů. Záleží tedy pouze na vašich preferencích a přáních.
Horizontální, vertikální i vodorovné slunolamy jsou k dostání jak v pevném, tak pohyblivém provedení. V případě pohyblivého provedení si můžete vybrat z několika úhlů sklonu lamel. Pohyb je zajištěn pomocí motoru.
Obrázek: Pohyblivé provedení vám dává svobodu v regulaci světla.
Slunolamy je možné přizpůsobit na míru vašim požadavkům. Díky tomu můžete zabránit pronikání slunce do interiéru pouze v konkrétní hodinu. V tomto případě je však důležitá znalost přesného umístění domu a přesná orientace prosklené plochy vůči světovým stranám. Obecně se umístění slunolamů doporučuje především na jižní stranu, nejméně pak na severní. Na severní straně působí slunolamy především jako dotvoření vzhledu budovy a dekorace.
Slunolamy najdou uplatnění na každé budově, do jejichž oken či prosklených stěn se opírá ostré slunce. Často se s nimi setkáte na průmyslových či kancelářských budovách. Poslední dobou se však slunolamy stávají součástí také rodinných domů, které disponují okny atypických tvarů či prosklenými stěnami. V případě rodinných domů je potřeba postupovat v souladu s architektonickým návrhem. Je totiž důležité, aby spolu veškeré prvky budovy ladily.
Slunolamy platí za výrazný designový prvek, ale jsou také jedním z mála prvků, které dokážou budovu ochránit nejen před přehříváním, ale také jí dodají nezapomenutelný vzhled. Proto je důležité jejich návrh nepodcenit.
Proč se vám pořízení slunolamů vyplatí?
Se slunolamy nejen šetříte energii za vytápění či klimatizaci, ale také dodáte budově originální vzhled.