Je důležité, aby pergola byla schopna naplnit ten účel, kvůli kterému ji hodláte stavět. Podle toho zřejmě budete volit materiál a způsob konstrukce. A také se musíte rozhodnout - troufnete si na stavbu pergoly sami, nebo využijete služeb profesionálů, tedy si pergolu jen vyberete a necháte si ji nainstalovat?
Pokud právě vy plánujete stavět pergolu, určitě jste se nad touto otázkou už zamýšleli. Jaké jsou výhody stavby pergoly svépomocí a jaké výhody najdete u pergol od specializovaných firem? My se vám v tomto článku pokusíme shrnout výhody i nevýhody obou způsobů a pomoci tak vašemu rozhodování. Je lepší pergolu postavit vlastnoručně, nebo svěřit stavbu profesionálům? A jak ušetřit na stavbě pergoly?
Všechny kutily určitě láká představa vlastnoruční práce. Nejedná se o složitou stavbu, takže vlastní pergola je klidně možná. Přesto se hodí určité zkušenosti a příprava.
V první řadě berte v úvahu zákon a vyhlášky o stavbě pergol nebo přístřešků a řiďte se jimi. Co se týče materiálu, na výrobu pergoly vlastními silami je nejlepší dřevo. Ideální je borovicové nebo modřínové, protože snáze odolá nepřízním počasí.
Projekt dřevěné pergoly svépomocí. Zdroj: drevostavitel.cz
Ze všeho nejdříve bude potřeba připravit si tzv. kusovník, neboli výpis řeziva k objednání materiálu s jeho rozměry. Dále potřebujete výrobní seznam s výpisem a přehledem všech dílů, které chcete nechat vyrobit. Díly byste si měli označit čísly podle jejich pozice. Rovněž budete potřebovat vytyčení stavby, výrobní a montážní dokumentaci. Podrobné návody na výrobu najdete v různých článcích a v diskuzních fórech, kde kutilové sdílejí své zkušenosti.
Cena pergoly a její montáže od profesionální firmy bude samozřejmě vyšší, než cena dřevěné pergoly, kterou si vyrobíte sami. Na druhou stranu společnost zabývající se výrobou a konstrukcí pergol vám pomůže se všemi body stavby. Bude vás to rozhodně stát méně času i starostí. Příkladem firmy, která se o vše postará a dodá kvalitní pergolu na míru je pak například firma Alaris.
Pergola PLACEO od firmy Alaris, Zdroj: Alaris.cz
Na vás je jen objednat si typ pergoly, barevné provedení a případné doplňky. Firma Alaris vyrábí zahradní bioklimatické pergoly z hliníku a krytá posezení různého typu. Hliníkové pergoly mají hned několik výhod, a to především nízkou váhu, odolnost a absolutní bezúdržbovost. Odpadá vám tedy starost s natíráním.
Lze v nich také mnohem lépe přizpůsobit propustnost slunečních paprsků. Střešní lamely jsou nastavitelné, a tak se můžete opalovat či si užívat stínu. U pergol existuje také možnost screenových rolet a dalších speciálních prvků. Kompatibilní elektrické ovládání střešních lamel, stěn nebo led osvětlení a vytápění pro chladnější měsíce jsou pak jen dalšími výhodami.
Speciální pergola PLACEO free-standing bez ukotvení ke zdi domu, Zdroj: Alaris.cz
Jsou jedinečné kvůli přirozenému proudění vzduchu, které umožňují. Vy se tak za horkých letních dnů budete cítit lépe. Jsou navrženy v moderním minimalistickém designu s rovinnou střechou z lamel, které po uzavření odvádí vodu nebo sníh do integrovaného okapu. Pod pergolou je tak sucho. Dokonce je možné zakomponovat do pergoly dešťový a větrný senzor. Pergola se tak při zaznamenání srážek automaticky uzavře a nezmokne vám zahradní nábytek, ani když jste zrovna mimo domov.
Bioklimatická pergola PLACEO od firmy Alaris se senzorem srážek a automatickým uzavíráním střešních lamel. Zdroj: Alaris.cz