Grilovačky jsou oblíbenou letní aktivitou plnou dobrého jídla a pití, zábavy s rodinou či přáteli a posezení na čerstvém vzduchu. Pokud jste však na grilování v roli hostitele, častokrát se vás tyto příjemné činnosti vůbec netýkají. Neustále pendlujete mezi kuchyní a hosty, věnujete se přípravě jídla, doplňujete pití a odnášíte nádobí. Po dlouhém kulinářském maratonu nakonec unaveně padnete na židli a místo konverzace s blízkými se již těšíte, až se konečně natáhnete. Co takhle si ale příští grilování užít stejně jako vaši hosté?
Ačkoliv se říká, že spontánní akce jsou ty nejlepší, snažte si připravit grilování dopředu. Maso si vždy předem naložte, aby bylo rychle hotové a zároveň křehké a šťavnaté. Přestože se vám bude zdát, že je to zbytečné, připravte si před příchodem hostů také zeleninu či sýry na gril, přílohy nebo třeba jednohubky. Možná si říkáte, že se jedná o rychlovky, které vám nezaberou mnoho času, ušetřené chvíle však můžete strávit se svými blízkými.
Promyslete si také předem využívání nádobí a jeho pravidelnou výměnu. Máte dostatek talířů, příborů, skleniček a dalších souprav, abyste nemuseli během grilování odbíhat kvůli umývání nádobí? Máte myčku nebo vás po grilovačce bude čekat několikahodinová práce nad dřezem? Čekáte společnost o pár lidech nebo se chystáte na velkou party? Všechny tyto otázky by vás měly dovést k základní úvaze, zda zvolit klasické nádobí, případně plastové či jednorázové.
Dopředu si připravte také posezení. Mějte po ruce např. deky, repelenty, opalovací krém, ručníky k bazénu, základní čistící prostředky nebo třeba popelník. Hosté často vznášejí prosby postupně, což může způsobit vaše neustálé odbíhání a pátrání po nejrůznějších věcech.
Mnoho času vám ušetří také kvalitní a správně vybraný zahradní gril. Nabídka grilů je opravdu široká, proto je třeba si ujasnit, jaký typ žáru a funkce si představujete. Obecně byste měli vybírat dostatečně stabilní gril, aby jej např. nezdolal vítr, s nerezovým nebo litinovým roštem o maximální ploše, aby se teplo rovnoměrně rozvádělo do celého prostoru, s víkem, nejlépe s teploměrem a snadno ovládatelnou ventilací, a s držadly a úchyty, které nevedou teplo.
Vybírat můžete z plynových a elektrických grilů nebo grilů na dřevěné uhlí. Každý typ má samozřejmě svá pro a proti.
Grily na dřevěné uhlí jsou nestárnoucí klasikou, která vám umožní vychutnat si grilované dobroty s nezaměnitelnou chutí a vůní ohně. Značnou nevýhodou je zdlouhavější příprava a nutnost grilování opravdu rozumět. Pokud se na to necítíte, ale přesto si chcete dopřát chuť masa grilovaného na dřevěném uhlí, doporučujeme gril Big Green Egg, u něhož jsou zapálení a příprava jídla srovnatelně snadné jako u plynových grilů.
Plynové grily rozpálíte jednoduchým otočením knoflíku, tedy nemusíte na nic čekat a bát se, že se vám maso vysuší. Nemůžete však od nich očekávat zajímavou chuť, které pokrmům dodává dřevěné uhlí. Pokud byste chtěli maso udit, tomuto typu se spíše vyhněte.
Další alternativou je elektrický gril, který je jednoznačně nejzdravější a nejjednodušší variantou, nicméně opět nelze čekat nějakou speciální chuť odlišnou od běžného domácího vaření.
Bojíte se, že je gril na dřevěné uhlí příliš náročný, přesto nechcete přijít o typickou chuť grilovaných pochoutek? Vyzkoušejte gril Big Green Egg, se kterým je příprava jídla velmi jednoduchá. Zdroj: Sunsystem.cz
Odbíhání ke grilu se samozřejmě zcela nevyhnete, ovšem i od něj, pokud není ve velké vzdálenosti, se můžete věnovat téměř plnohodnotné konverzaci a zábavě s rodinou či přáteli. Problém spíše nastává, jestliže musíte neustále pendlovat mezi domem a venkovním posezením. Jak takovou situaci vyřešit?
Elegantním a praktickým řešením je venkovní kuchyně, která vám nabídne úložný prostor i pracovní plochu. Zahradní kuchyni si můžete samozřejmě nechat postavit na míru, nebo ji stavět postupně dle finančních možností. V každém případě byste ji měli ideálně směřovat pod pergolu či jiné zastřešení, které ochrání jednotlivé spotřebiče i kuchyňskou linku před nepříznivým počasím a prodlouží jim životnost.
Venkovní kuchyně pod pergolou by měla být vždy vybavena rozvody vody a energií, přičemž je důležité myslet na odolnost a mrazuvzdornost veškerého materiálu. Kromě pracovní desky, dřezu, grilu a stolu s židlemi byste neměli zapomínat také na řádné osvětlení, přece jenom zábava u grilovaček trvá i do pozdních nočních hodin. Elektrické zásuvky nezapomeňte opatřit bezpečnostními kryty.
Zahradní kuchyně pod pergolou vám umožní dodělávat pokrmy přímo před hosty, mít stále po ruce všechno potřebné nádobí a kuchyňské náčiní a nabídne vám také dostatek úložného a odkládacího prostoru, takže jídelní stůl zůstane příjemně prostorný, aniž by se na něm všechny talíře a mísy mačkaly. Pohoštění hostů tak bude jednoduché a rychlé a vám zbude dostatek času na konverzaci a relaxaci.
Grilování pod pergolou má však svá pravidla, která byste měli dodržovat. Na venkovní kuchyni a gril by neměly padat ostré sluneční paprsky, proto byste pergolu s grilem měli směřovat do stínu. Ideální je severní strana domu, která zaručuje stálý celodenní stín. Stejně tak důležité je závětří, které omezí obtěžující kouř, ať už pro vás a vaše hosty, či pro vaše sousedy.
Pokud se nechcete při grilování ničím omezovat, vyberte si hliníkovou bioklimatickou pergolu s regulovatelnou ventilací. Ta vám umožní nejen snadné odvádění kouře, ale v hliníkovém profilu můžete také velmi snadno vést elektrické kabely. Zvážit byste rovněž měli postranní posuvné zasklení a stínění, které vám při grilování pomůže odolávat nepříznivým povětrnostním podmínkám. Ty rozhodně nepodceňujte, zvláště kvůli riziku požáru.
Do pevně zasklených a jinak uzavřených pergol, do dřevěných altánů a baldachýnových pergol doporučujeme volit spíše elektrické, případně plynové grily.
Hliníková bioklimatická pergola s regulovatelnou ventilací vám pomůže jednoduše odvádět kouř z grilu. Zdroj: Alaris.cz