Moderní trendy v zastřešování teras. Kterému typu dáte přednost vy?

Máte u domu terasu, na které rádi trávíte volné chvíle, ale jen do té doby, než přijde silný déšť nebo vás domů zaženou žhavé sluneční paprsky? V tom případě není nic jednoduššího, než terasu zastřešit. Na výběr máte z několika materiálů, které se od sebe odlišují odolností, propustností světla i pořizovacími náklady.

Proč se rozhodnout pro zastřešení terasy

Možná si říkáte, že si na terase vystačíte s velkým slunečníkem. Ten vás však neochrání před deštěm ani sněhem nebo jinými rozmary počasí. Jaké výhody zastřešením terasy získáte? Zvětšíte si obytný prostor. Z terasy vás nevyžene nečekaný déšť ani silné sluneční paprsky. Pohodlí terasy si v případě pořízení infratopení budete moci užívat i během zimních dní. Po skončení zahradnické sezóny můžete pod zastřešenou terasou uskladnit květiny na přezimování, zahradní nábytek, gril nebo zahradnické náčiní. Můžete pod ní nechat vysychat dřevo do krbu.

Jaké existují způsoby zastřešení

Terasu můžete zastřešit dvěma způsoby:

  • markýzou – slouží spíše ke stínění než k ochraně před deštěm,
  • pergolou – poskytne vám azyl před sluncem, deštěm, sněhem a v případě bočních stěn i proti větru. S ohledem na odolnost, životnost a užitné vlastnosti je výhodnější se rozhodnout pro moderní pergolové zastřešení terasy, které je se zemí spojeno stojnami.

Díky modernímu zastřešení terasy si posezení venku užijete i během nepříznivého počasí.

Materiály pro zastřešení

Pergoly se zpravidla staví ze dřeva nebo z kovu (konkrétně hliníku, který je nenáročný na údržbu). Pro účely zastřešení se používají různé materiály, ale vždy musí platit, že pergolová konstrukce musí mít vzhledem k zastřešovacímu materiálu adekvátní nosnost. To znamená, že krytinu musí unést.

Které materiály se pro zastřešení používají?

  • Polykarbonát – je oblíbený pro svoje tepelně-izolační vlastnosti. Přestože je lehký, překvapí vás jeho odolnost, neboť vydrží i velké kroupy. Desky z tohoto materiálu se snadno instalují a jsou dostupné v různých profilech a stupních průsvitnosti. Nevýhodou je menší odolnost proti poškrábání a působení chemikálií.
  • Sklolaminát – patří k levnějším, ale efektivním způsobům zastřešení. Vyrábí se z polyesterové pryskyřice a skelných vláken. Jeho předností je vysoká odolnost proti rozmarům počasí, přičemž propouští přirozenější světlo než polykarbonát.
  • Tvrzené sklo – chrání posezení před deštěm a neomezuje průchod světla. Jedná se o luxusní, ale finančně náročné řešení, které nemusí vyhovovat každému. Čirá střešní krytina se v parných dnech přehřívá, a proto je potřeba sáhnout po dalším prostředku vhodném ke stínění.
  • Tkaninové a fóliové plachty – ochrání vás především před sluncem, ale v případě nepromokavé úpravy i před lehčím deštěm. Zpravidla se instalují do různých posuvných systémů, takže máte možnost sedět na terase zastřešené i nezastřešené.
  • Přírodniny – pro zastřešení se mohou použít i přírodní materiály jako rákos nebo bambus, u kterých je nutné počítat s nedostatečnou ochranou proti dešti.
  • Lamely – lamelové zastřešení terasy je devízou především hliníkových bioklimatických pergol. Díky možnosti naklápění si můžete regulovat průchod slunečních paprsků podle svých požadavků.

Hliníkové zastřešení terasy a bioklimatické pergoly

Bioklimatické pergoly patří mezi nejnovější trendy v zastřešování teras. Jejich unikátnost tkví v systému naklápěcích lamel, díky kterým si můžete regulovat proudění vzduchu i propustnost světla. Lamely je rovněž možné zcela uzavřít. Po uzavření vznikne kompaktní lamelové zastřešení terasy, které vás ochrání nejen před deštěm, ale díky vysoké nosnosti (900 N/m2) i před sněhovou nadílkou.

Uzavřená střecha vás ochrání před deštěm i sněhem.

Bioklimatické pergoly se vyrábí z hliníku, který je zcela nenáročný na údržbu, a přitom vysoce odolný. Díky bohaté nabídce barev a dekorů konstrukci snadno přizpůsobíte fasádě svého domu. Ovládání lamel je díky zabudovanému elektrickému motoru snadné. Vystačíte si s dálkovým ovladačem.

Pergola z hlediska stavebního zákona

Pergola je zpravidla drobná stavba, která slouží jako pokračování původní stavby, což znamená, že stojí u domu nebo zastřešuje terasu, ale také může být samostatně stojící stavbou uprostřed zahrady. Podle §79 stavebního zákona nepotřebujete pro stavbu pergoly vyřizovat stavební povolení ani stavbu ohlašovat, jestliže bude splňovat následující podmínky:

  • nepřesáhne plochu 25 m2,
  • nepřesáhne výšku 5 m,
  • bude mít pouze jedno nadzemní podlaží,
  • nebude disponovat obytnými místnostmi, hygienickým zařízením a systémem na vytápění,
  • musí být postavena nejméně 2 m od společných hranic pozemků.
ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.