Ve většině případů stojí zastřešená terasa u domu a rozšiřuje jeho obytnou plochu. Abyste si chvilky na prosluněné terase maximálně užili, je potřeba sem umístit kvalitní a pohodlný nábytek. Podle čeho si vybrat ten nejvhodnější?
Obrázek: Při výběru zahradního nábytku dbejte na jeho odolnost.
Vzhledem k tomu, že je pergola nejčastěji zastřešená, případně si zastřešení můžete regulovat, jste před největší nepřízní počasí chráněni nejen vy, ale také váš zahradní nábytek. Je však potřeba myslet na to, že před výkyvy teplot vás pergola neochrání. Proto při výběru nábytku na terasu nezapomeňte zohlednit:
jak moc bude nábytek vystaven slunci nebo dešti,
kam jej uskladníte na zimu,
na jakém povrchu bude stát,
pro jaké účely jej budete nejčastěji využívat?
Materiál zahradního nábytku vybírejte nejen podle svého vkusu, ale zapřemýšlejte také nad tím, čemu všemu bude muset nábytek čelit. Některé materiály jsou vysoce odolné a nepodepíšou se na něm výkyvy teplot, silné UV záření nebo déšť. Jiné však například nesnesou dlouhodobě nízké teploty či působení vody.
Umělý ratan má vysokou odolnost. Bez problémů zvládne výkyvy teplot, déšť i mráz. Je však nutné sáhnout po kvalitním umělém ratanu. Jak se nenechat napálit a koupit skutečně kvalitní umělý ratan? Zaměřte se na konstrukci, která je z hliníku. Obloukem se vyhněte konstrukcím z kovu, ze kterého může časem kapat rez, ale také dřevu, kvůli kterému má nábytek nižší nosnost, ale vyšší hmotnost, a proto se s ním hůř manipuluje.
Péče o nábytek z umělého ratanu není náročná. Vystačíte si pouze s teplou vodou a běžným mycím přípravkem. Tento nábytek je možné nechat celoročně venku, ale doporučuje se jej chránit před mrazem plachtou.
Obrázek: Umělý ratan patří mezi odolné materiály.
Díky technologickým inovacím si můžete bez obav pořídit i plastový nábytek. Dejte však pozor, aby se nejednalo o plast levný. Ten nemá dlouhou životnost a na slunci mění svoji barvu. Zahradní nábytek by měl být vyrobený z masivního plastu, který nevypadá levně a má dlouhou životnost.
Stejně jako umělý ratan ani plastový nábytek není náročný na údržbu. Nečistot jej zbavíte pomocí teplé vody a neagresivního přípravku. Nevadí mu déšť a snese i nižší teploty. Na zimu je však lepší jej uklidit na takové místo, kde teploty neklesnou pod bod mrazu.
Dřevěný nábytek je klasikou, ale i u tohoto materiálu můžete narazit na velké rozdíly v kvalitě a nárocích na údržbu. Při výběru dřevěného nábytku sáhněte po takovém, který má ošetřený povrch. Díky tomu totiž lépe zvládne rozmary počasí. Do venkovních podmínek je nejlepší dřevo z eukalyptu nebo teaku. I zde je však nutné počítat s údržbou.
Nejméně 2krát do roka je potřeba nábytek důkladně vyčistit a napustit speciálním olejem pro daný druh dřeva. Tento nábytek je nutné na zimu uskladnit někam, kde bude v suchu. Nezapomeňte jej přikrýt plachtou.
Nábytek z hliníku je stabilní, lehký a odolný. Nepůsobí na něj vlhko ani teplo. Nepodléhá korozi a nevyžaduje zvláštní péči, takže může stát celoročně venku. Díky nízké vodivosti se jen tak nezahřeje, takže se nemusíte obávat, že byste se o hliníkový nábytek vystavený slunci popálili. Velice moderní je kombinace odolného hliníku a teakového dřeva.
Nábytek z jiného kovu než hliníku je potřeba pravidelně udržovat. Nejlepší variantou je kov, který je pozinkovaný nebo opatřený práškově nanášeným lakem. Počítejte však s tím, že kov má vysokou vodivost, proto se na slunci zahřívá na vysoké teploty a při nižších teplotách může naopak studit.
Nábytek z kovu a hliníku stačí čas od času omýt vodou a nechat oschnout. Pokud však začne rezivět, je potřeba jej obrousit a opravit pomocí lakovací tyčinky. Po čase je nutné obrousit celý kovový nábytek a znovu jej natřít.
Kromě materiálu je nutné myslet také na to, za jakým účelem si nábytek pořizujete.
Zahradní sety – zpravidla se jedná o stoly, křesla, židle či sedačku ve stejném designu. Věrně imituje rozestavění nábytku v obýváku, proto se hodí pro všechny, kteří milují venkovní posezení s přáteli nebo rodinou.
Zahradní křesla a židle – mohou se stát solitérem pergoly, ale také je snadno přenesete například pod košatý strom, kde si v klidu prolistujete časopis nebo přečtete knížku. Maximální pohodlí vám nabídne nábytek s polohovatelnou funkcí.
Nábytek pro relaxaci – pod pergolou se vám bude příjemně lenošit na lehátku, které můžete snadno přemístit k bazénu. O pohodlný odpočinek se postarají i závěsná křesla či houpačky.
Obrázek: Zahradní lehátko snadno přenesete k bazénu.
Maximální pohodlí vám nabídne měkké polstrování, které je k dostání na křesla, židle, pohovky i lehátka. Zejména u nábytku z kovu, hliníku či plastu se bez něj neobejdete. Abyste si pod pergolou užili i teplé letní večery, nemělo by zde chybět osvětlení. Pergolovou sezónu si prodloužíte infratopením, díky kterému vás z venku nevyženou ani nižší teploty.
Na zimu je lepší schovat nábytek z jakéhokoliv materiálu. Surové podmínky vydrží snad jen kvalitní hliník. Vždy je však lepší nábytek schovat do sklepa, zahradního domku nebo zimní zahrady. Jestliže tuto možnost nemáte, sáhněte po stohovacím nábytku, který naskládáte na sebe a necháte pod střechou. Nábytek je potřeba přikrýt plachtou, která jej ochrání před nečistotami, deštěm a sněhem. Předtím, než nábytek zazimujete, jej nezapomeňte zbavit nečistot.