Na kterých administrativních budovách v Česku můžete vidět slunolamy Alaris?

Slunolamy jsou efektivní fasádovou konstrukcí, která brání přehřívání budov. Kromě toho zaujmou estetickým provedením, díky kterému získá celá stavba netradiční vzhled. Naše slunolamy pomohly problém s přehříváním administrativních budov vyřešit v celé řádce českých měst. Zjistěte, kde a jak.

Brno: budova společnosti IG Watteeuw

Společnost IG Watteeuw je mezinárodním výrobcem ozubených a převodových skříní. Orientuje se především na trh s dopravou, průmyslem a energetikou. V brněnské průmyslové hale jsme řešili zastínění střešních oken, kvůli kterým se hala zbytečně přehřívala. Díky slunolamům jsme vyřešili regulaci světla a vnitřní teploty.


Obrázek: Průmyslová hala IG Watteeuw.

Brno: administrativní budovy

V Brně jsme hliníkové slunolamy instalovali na administrativní budovy, jejichž fasády jsou prosklené. Právě tyto stavby jsou na přehřívání vnitřních prostorů nejnáchylnější. Vysoké teploty se nepříznivě podepisují na práci zaměstnanců a klimatizace zase na jejich zdraví. Slunolamy pomohly vyřešit problém s přehříváním, a navíc vizuálně sjednotily fasádu.


Obrázek: Administrativní budova v Brně.

Zlín: Kongresové centrum Zlín

Ve Zlíně jsme řešili komplexní stínění pro Kongresové centrum Zlín. Vzhledem k velké prosklené ploše a absenci dostatečného množství zeleně jsme zrealizovali kompletní zastínění oken proti slunci. Budovu jsme opatřili střešními i vertikálními slunolamy, které pomohly vyřešit problémy s termoregulací. Slunolamy jsou ovšem i designovou záležitostí, a tak z centra navíc vytvořily i architektonickou dominantu města.


Obrázek: Kongresové centrum Zlín.

Otrokovice: Continental Barum

Použití hliníkových slunolamů je oblíbené také u starších budov. Kromě funkčního odstínění jim dodají i modernější vzhled. V Otrokovicích jsme slunolamy montovali na okna budovy Continental Barum, kde zároveň nahradily venkovní žaluzie. Slunolamy jsou v porovnání s venkovními žaluziemi pevnější a odolnější. Zároveň umožňují pohodlné větrání, aniž by do interiéru vniklo přímé sluneční záření či déšť.


Obrázek: Budova Continental Barum v Otrokovicích.

Hodonín: HM Hodonín

V Hodoníně jsme horizontální slunolamy instalovali na budovu HM Hodonín, která slouží pro prodej a servis zemědělské techniky, techniky do vinohradů, sadů atd. V tomto případě slunolamy vystupují z fasády a slouží také jako prodloužení střechy. Zároveň omezují sluneční záření na fasádu a proudění horkého vzduchu do prodejny.


Obrázek: Prodejna a servis HM Hodonín.

Kyjov: budova firmy PSK Kyjov

Pro společnost PSK Kyjov jsme řešili problém s nepříjemně přehřátými balkony. Rozhodli jsme se proto horizontální slunolamy instalovat přímo na ně. Díky vhodnému sklonu lamel jsou balkony chráněny proti dešťové vodě, přehřívání od slunce, a navíc je podpořeno správné proudění vzduchu.


Obrázek: Balkony společnosti PSK.

Břeclav: budova společnosti ReXcom

Společnost ReXcom působí v oblasti potrubních rozvodů, stavebnictví, hospodaření s dešťovou vodou a vodárenství. Na její sídlo jsme instalovali hliníkové slunolamy z horizontálních lamel, které do interiéru vpustí dostatek přímého světla a přitom nezabraňují výhledu z okna.


Obrázek: Slunolamy na budově ReXom.

Olomouc: výstaviště Flora

Zrekonstruovaná budova výstaviště Flora v Olomouci je opatřena našimi horizontálními slunolamy. Jsou instalovány nad okna, takže nezabraňují výhledu, ale přitom efektivně zabrání přehřívání. Hliníková konstrukce je odolná proti korozi a na jejím vzhledu se nepodepíše ani ostré sluneční záření, hustý déšť nebo silný vichr.


Obrázek: Zrekonstruované výstaviště Flora.

Slunolamy jsou zdravé a ekologicky nenáročné řešení problému s přehříváním budov

V čem tkví výhody slunolamů?

  • V létě do interiéru nepropouští teplo, ale pouze denní světlo, čímž se šetří náklady na klimatizaci a osvětlení,
  • v zimě do interiéru propouští nejen denní světlo, ale také teplo, čímž se šetří náklady na vytápění,
  • slunolamy jsou levné, ekologické i zdravé řešení termoregulace budov. 

Jak slunolamy fungují?

  • Lamely, které jsou naklopeny do vhodného úhlu, nezabraňují pronikání denního světla do kanceláří
  • Výsledným efektem je tedy zabránění přehřívání budovy bez eliminace denního světla. 
  • V zimě, kdy je slunce níž, dokážou slunolamy do interiéru vpustit světlo i teplo, což přispívá k tepelným ziskům. 
  • V létě tedy neutrácíte za provoz klimatizace, v zimě za vytápění.

Každé léto přichází na přetřes otázka, jak efektivně snížit vnitřní teplotu v administrativních budovách, aniž by bylo ohroženo zdraví zaměstnanců a do kanceláří se dostávalo méně denního světla. Klimatizování celé budovy je obvykle dost finančně náročné, a navíc nemusí vyhovovat všem zaměstnancům. Citlivější jedinci se mohou rychle nachladit. Při použití venkovních žaluzií se sice snižuje průnik tepla, ale také denního světla, které je pro kancelářskou práci nepostradatelné.

Hliníkové slunolamy díky své konstrukci dokážou zabránit přehřívání fasády. Tepelné záření tedy neohřívá fasádu a nemůže proniknout do interiéru. Tím efektivně chrání před zvyšováním vnitřní teploty. 

Horizontální, vodorovné nebo vertikální?

Pro umístění slunolamů je nejvhodnější jižní expozice. Severní strana stínění nevyžaduje, a proto zde slunolamy fungují spíše pro dotvoření celkového vzhledu. Tento typ stínění se může instalovat na celou fasádní stěnu nebo jen na její část. K dispozici jsou 3 různá provedení:

  1. Horizontální slunolamy – instalují se nad okna či dveře, ale také podél celé fasády. Při pohledu z okna nejsou vidět, takže nabízí dokonalou svobodu výhledu a přitom fungují spolehlivě a efektivně. Jsou účinné především na jižní straně.
  2. Vertikální svislé slunolamy – umisťují se před okna, přičemž směr lamel je shora dolů. Hodí se na východní a západní stranu.
  3. Vodorovné slunolamy – instalují se před okna a jejich lamely vedou zprava doleva. Montují se zpravidla na východní či západní stranu.

Všechny tři druhy slunolamů jsou k dostání jak v pevném, tak pohyblivém provedení. Nastavení sklonu lamel se provádí pomocí motoru nebo ručně. 

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.