Slunolam je stínící konstrukce připevněná přímo na fasádu budovy. Je nastavený tak, aby clonil přímému slunečnímu záření dopadajícímu na stavbu. Nejedná se tedy o rolety, okenice, markýzy ani žaluzie.
Slunolamy jsou specifickým způsobem krytí stavby před slunečním světlem. Nepomáhají zastínění jen jednoho okna, jako rolety nebo žaluzie, ale celé zdi s okny, popřípadě celé stavby. Existují různé typy slunolamů, rozlišujeme je na horizontální a vertikální. Nabízí užitečné funkce, které jiný typ stínění neposkytne.
Designově řešené slunolamy na administrativní budově. Zdroj: alaris.cz
Základními vlastnostmi slunolamů jsou: mechanická odolnost, požární bezpečnost, ochrana zdraví osob a zvířat, ochrana proti hluku, bezpečnost při užívání, ochrana životního prostředí, úspora energie a tepelná ochrana. Slunolamy totiž mohou při správném návrhu i zpětně brzdit tepelné vyzařování vytápěné budovy ke chladné noční obloze a udržet tak akumulované teplo.
Světlo a jeho správné množství je velice důležité pro psychiku, náladu i pracovní výkon lidí obývajících vnitřní prostor. Cílem je v interiéru vytvořit optimální světelné i tepelné podmínky. Je důležité, aby uvnitř bylo světlo, ale ne moc ostré, a teplo, ale ne přehřáto. Pro zdravé pracovní i domácí prostředí je potřeba slunolamy správně nastavit takovým způsobem, aby tyto podmínky zajišťovaly.
Světelné záření se při dopadu na fasádu mění v teplo. Věděli jste, že skoro polovina slunečního záření, které dopadne na zasklení oken, je pohlcena a proměněna v teplo? Teplota skel se tak na venkovní i vnitřní straně zvýší až o 10 °C. Slunolamy dokáží zabránit tvorbě nechtěného tepla, přičemž pustí do budovy jen příjemné rozptýlené denní světlo.
Slunolamy v souladu s moderním designem domu. Zdroj: sunsystem.cz
Každá stavba je specifická a slunce se v každém ročním období pohybuje po jiné trajektorii. Zároveň je nutné počítat s tím, že pokud mají slunolamy fungovat, musí být správně nastavené. Na to je potřeba přesných výpočtů a měření, aby bylo docíleno nejlepšího výsledku.
Dříve se slunolamy užívaly především v jižních státech. Nicméně s tím jak se mění podnebí a v Čechách se otepluje, začaly se stavět i zde. Nejdříve byly slunolamy výsadou administrativních budov, ale nyní je lze instalovat i na rodinné domy. U nás v Alaris se zabýváme mimo jiné konstrukcí, výrobou a správnou instalací slunolamů na rodinné domy i administrativní budovy.
Slunolam Alaris na rodinném domě. Zdroj: alaris.cz
Slunolamy mohou tvořit zajímavé designové prvky vašeho domu. Ideální je zapracování slunolamů už do návrhu projektu stavby domu. Samozřejmě je možné je dodělat i zpětně. V moderní architektuře se slunolamy staly velmi oblíbeným prvkem fasády. Architekti je tak používají nejen čistě funkčně ke stínění, ale i jako estetický a moderní prvek.
Lamely slunolamů Alaris jsou z protlačovaných slitin hliníku. Slunolamy vyrábíme v následujících povrchových úpravách: eloxování (anodická oxidace), práškové lakování nebo pouze čistý hliník.
Hliníkové lamely slunolamů jsou bezúdržbové a vydrží dlouhá léta. Zdroj: alaris.cz
Hliníkové lamely jsou velmi odolné proti korozi, takže jsou bezúdržbové. Jednou je necháte postavit a zůstanou tak po dlouhá léta bez ztráty barvy a původního stavu. Slunolamy lze vyrobit buďto pevné, nebo pohyblivé na ještě vyšší optimalizaci světla uvnitř budovy.
bezúdržbovost
moderní vzhled
ušetříte za klimatizaci a topení
zabrání přehřívání místností
vpustí do interiéru přirozené světlo
jsou ideálním řešením pro budovy orientované na všechny světové strany
slunolamy se vyrábí na míru
pohyblivost a různá nastavené slunolamů vám zajistí stínění přesně podle vašich požadavků
slunolamy jsou odolné vůči povětrnostním vlivů
Cena hliníkových slunolamů je poměrně příznivá, když vezmeme v úvahu jejich životnost a bezúdržbovost. Pokud byste se chtěli dozvědět, na kolik by vás slunolamy vyšly, nechte si od nás vypracovat nabídku na míru. Další informace o slunolamech pro vás máme nachystané na www.alaris.cz/slunolamy.
Přečtěte si, jak fungují slunolamy na webu technikaatrh.cz.