Během zimních měsíců a brzkého chladného jara jsou pergoly často zanedbávaným místem. Venku je zima, tak co byste dělali pod pergolou? Existuje však několik způsobů, jak pergolu využít i v chladnějším ročním období. Skvěle poslouží jako relaxační prostor, ale také jako místo pro netradiční zimní grilování, zazimování květin či jako prostor pro klíčení prvních jarních bylinek a zeleniny.
Ani během chladných dní se nemusíte vzdávat svých oblíbených činností, jako je grilování nebo venkovní snídaně. Kromě toho může být taková pergola užitečná i pro vaši zeleň nebo děti. Stačí si jen rozhodnout pro typ bočního krytí. Zvolit můžete buď posuvné prosklené stěny, nebo boční roletové krytí. O příjemnou teplotu se postará infratopení.
Obrázek: Ani v zimě se nemusíte vzdát radovánek, které si v létě užíváte pod pergolou.
Překvapte své kamarády a pozvěte je třeba na lednovou grilovačku. Využít přitom můžete elektrický gril nebo keramický gril s poklopem. Díky možnosti otevření zasklených dveří nebo vzdušnosti rolet bude pod pergolou dostatek čerstvého vzduchu, takže se nemusíte bát, že byste od grilování načichli. Pokud máte infrazářiče, u grilování vás v chladnějším počasí zahřejou.
V zimě se na gril nejlépe hodí tučnější masa jako třeba bůček, ale gurmáni nepohrdnou ani zvěřinou. Zážitkem pro všechny bude zcela jistě grilovaná vánočka s uzeným masem a se škvarky.
Jak upéct vánočku na grilu
Pro přípravu slané vánočky budete potřebovat:
Kynuté těsto si připravte v domácí pekárně. Do pekárny dejte mouku, sůl, droždí, máslo, celé vejce a všechno zalijte mlékem. Jakmile máte těsto hotové, přidejte do něj škvarky, cibulku a uzené maso. Těsto rozdělte na části a upleťte vánočku. Horní část potřete žloutkem.
Aby se vám tvar vánočky během grilování „nerozjel“, zapíchněte do ní na obou koncích špejli. Vánočku je nejlepší péct na pizza kameni v keramickém grilu rozpáleném na 200 °C zhruba 60 minut.
Obrázek: Dopřejte si netradiční zimní grilování. Zdroj: sunsystem.cz
Krásné a svěží zeleně se nemusíte vzdávat ani v zimě. Jen si představte ten krásný pohled přes prosklenou stěnu obývacího pokoje do zimní zahrady plné nádherných rostlin. Jakoby ani nebyla zima. Pokud se rozhodnete prosklenou pergolu vytápět, můžete v ní pěstovat tropické rostliny jako orchideje, bromélie, banánovníky nebo pomerančový jasmín. Druhou možností je ponechat pergolu s prosklenými stěnami bez vytápění, kde se bude dobře dařit muškátům, oleandrům, fíkovníkům nebo eukalyptu.
Můžete také nechat v zimní zahradě vyklíčit bylinky nebo první jarní zeleninu. Vyzkoušejte rané papriky, rajčata, salát, květák, kedlubny nebo ředkvičky.
Pergola s prosklenými stěnami či roletami se může stát vaším místem klidu a odpočinku. Před nízkými teplotami vás ochrání infratopení, ale také deka nebo teplý televizní pytel. Důležitý je vhodně zvolený nábytek, na kterém budete odpočívat.
Pod pergolu můžete umístit houpací síť, gauč nebo křeslo. Nezapomeňte přitom na dostatek polštářků a deček, do kterých se můžete zachumlat. Pokud si pod střechu nainstalujete osvětlení, můžete si pohody užívat i ve večerních hodinách.
Moderní pracoviště svým zaměstnancům v létě nabízejí možnost pracovat v parcích či na střešních terasách. Pobyt na čerstvém vzduchu totiž okysličuje mozek a ten pak lépe pracuje. Práce venku se nemusíte vzdávat ani v zimě. Stačí, když budete mít pod pergolou připojení k elektřině a internetu, a můžete využívat všech výhod práce ve venkovním prostředí.
Obrázek: V zasklené pergole s elektřinou a internetem můžete bez problémů vyřizovat pracovní povinnosti.
Z praktické stránky můžete lamelovou pergolu využít také jako dočasný skladovací prostor. Můžete pod ni schovat dřevo, kterým si přes zimu přitápíte v krbu, zahradní nábytek, na který by nemělo pršet a sněžit, nebo venkovní gril či pneumatiky. Gril a pneumatiky nezapomeňte překrýt obalem, který je ochrání před bočním větrem, sněhem a deštěm.
Vzhledem k tomu, že dny bývají v zimě příliš krátké, nemají děti dostatek času, aby se mohly vyřádit venku. Dobrým útočištěm jim ale může být pergola, pod kterou mohou tvořit a přitom být na čerstvém vzduchu. A čím je nejlépe zabavit? Zkuste s nimi tvořit třeba kouzelné obrázky.
Jak se dělá kouzelný obrázek
Připravte si:
Nechte děti papír pomalovat silnou vrstvou barevných voskovek. Nejlepší je, pokud budou malovat barevné pruhy. Dohlédněte na to, aby vrstva voskovky byla opravdu silná. Každý pruh může dítě vymalovat dvakrát.
Jakmile je celý papír pokrytý voskovkami, přetřete jej černou tuší. Pokud tuš nechytne napoprvé, nechte ji zaschnout, třeba na topení (půjde to rychleji), a na papír naneste druhou vrstvu tuše. Jakmile je jednolitá černá vrstva suchá, dejte dětem vypsanou propisku a nechte je na papír kreslit obrázky. Černá vrstva se sloupne a bude se odkrývat vrstva barevná.
Pokud si blízkosti přírody a čerstvého vzduchu chcete užívat i v zimě, je pro vás ideální bioklimatická hliníková pergola. Její předností jsou naklápěcí lamely, které můžete v případě potřeby zcela uzavřít. Vznikne tak střecha, která má dobrou nosnost a odolá i silné vrstvě sněhu.
Další předností je konstrukce z hliníku, která je prakticky bezúdržbová. Nevyžaduje žádné broušení či ochranné nátěry. Díky vysoké odolnosti materiálu a speciální povrchové úpravě se o ni nemusíte vůbec starat.
Na lamelové pergoly je možné dodatečně nainstalovat boční roletové krytí nebo zasklení.
Vyrábí se ze speciální PVC látky, která je hustě tkaná, takže působí jako dokonalá ochrana proti slunci, větru i dešti. Navíc vás ochrání před zvědavými zraky sousedů, aniž byste přišli o svůj výhled. Pod pergolou tedy bude vždy sucho a příjemně. Nemusíte se obávat ani složitého ovládání, jelikož je elektrické. Stačí jen stisknout tlačítko.
Obrázek: Hustá látka zabrání zvědavým pohledům zvenčí.
Boční zasklení může být pevné, ale také naklápěcí nebo posuvné, takže v létě můžete využít odkrytí celé strany a v zimě naopak pergolu úplně uzavřít. Díky kolejnicím a propracovanému systému posouvání je manipulace se stěnami snadná.
Přímo na rám pergoly je možné nainstalovat infratopení, které pro ohřev využívá sálání. Tepelná energie se přenáší na okolní tělesa (například člověka, stěny, nábytek), kde se po dopadu přeměňuje na teplo. Při dopadu na sklo se infračervené záření z převážné většiny odrazí zpět do místnosti, takže nedochází k únikům tepla. Infratopení je tedy velice úsporné.
Obrázek: Infratopení je možné instalovat přímo na konstrukci pergoly.
Pro výrobu se používají nerezové materiály, díky kterým topení odolá vlhkosti i chladu. Před popálením vás ochrání speciální izolace a mřížka z ušlechtilé oceli. Nemusíte se obávat ani výskytu zplodin či CO2, jelikož ani jedno infratopení neprodukuje.